Τσιτσιπάς και Σάκκαρη προκρίθηκαν στους 8 του μικτού διπλού Ολυμπιακού τουρνουά τένις

25
0
()

Η Μαρία Σάκκαρη και ο Στέφανος Τσιτσιπάς άφησαν πίσω τους τις ήττες και τον αποκλεισμό τους στο μονό και σήμερα έφθασαν στη νίκη επί του Καναδά των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ με 2-0 σετ, στον πρώτο γύρο του μεικτού διπλού στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις, στο «Ariake Tennis Court».

Κέρδισαν το πρώτο σετ με 6-3 σε 32 λεπτά, συνέχισαν να κυριαρχούν στο κορτ και κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 6-4 σε 35 λεπτά.

Νωρίτερα ο Τσιτσιπάς έχασε στο μονό ανδρών μετά από τραυματισμό στο γόνατο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς λόγω του τραυματισμού του στο δεξί γόνατο, έχασε την μοναδική ευκαιρία να διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρόκρισή του στα προημιτελικά του μονού ανδρών στο Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο.

Η ήττα του Έλληνα πρωταθλητή από τον Γάλλο Ουγκό Ιμπέρ με 2-1, σε ένα ματς που φάνηκε να «ελέγχει» στην αρχή, κάνοντας «περίπατο» στο πρώτο σετ (6-2), όμως «πλήρωσε» τον τραυματισμό του στο φινάλε του δεύτερου σετ, το οποίο έχασε στο τάι-μπρέικ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ  Αντιεμβολιαστές και αρνητές βρήκαν "καταφύγιο" στον ΣΥΡΙΖΑ. 23% των "ψεκ" ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ

Ο Τσιτσιπάς «γύρισε» το γόνατό του και παρότι σηκώθηκε για να συνεχίσει τον αγώνα μετά τις πρώτες ιατρικές βοήθειες, ήταν ξεκάθαρο πως δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του ματς, με αποτέλεσμα να χάσει «σβηστά» το τρίτο σετ με 6-2 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.