Αποκλείστηκαν Χρήστου, Μάρκου (κολύμβηση), εκτός Γκιώνης και Σάκκαρη. Προχωρά Τσιτσιπάς και ομάδα Πόλο

31
0
()

Μακριά από τα ατομικά τους ρεκόρ έμειναν οι Απόστολος Χρήστου και Δημήτρης Μάρκου στα 100μ. ελευθ. και 800μ. ελευθ., αντίστοιχα. Και οι δύο πρωταθλητές της κολύμβησης αποκλείστηκαν από τη συνέχεια των Ολυμπιακών Αγώνων σε ότι αφορά τα συγκεκριμένα στυλ κολύμβησης.

Ο Απόστολος Χρήστου για 0.06 του δευτερολέπτου δεν κατάφερε να προκριθεί στους ημιτελικούς των 100μ. ελεύθ. Ο 25χρονος κολυμβητής σημείωσε επίδοση 48.50 και πήρε τη 18η θέση στη γενική κατάταξη, με την πρόκριση στους 16 του ημιτελικού να κλείνει στα 48.44, υπέρ του Βρετανού, Τζέικομπ Γουίτλ.

Ο πρωταθλητής μας έχει επίδοση 48.39, η οποία αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ αλλά παρά την γρήγορη κούρσα που έκανε στα πρώτα 50 μ. δεν κατάφερε να συνεχίσει σε ανάλογο ρυθμό.

Την ευκαιρία να συλλέξει εμπειρίες είχε ο 19χρονος Δημήτρης Μάρκος, ο οποίος αγωνίστηκε στα 800μ. ελευθ. Με χρόνο 7.58.68 τερμάτισε 5ος στη 2η προκριματική σειρά και αποκλείστηκε από τη συνέχεια. «Ήταν μία δύσκολη κούρσα αγωνίστηκα για να κατεβάσω το ατομικό μου ρεκόρ αλλά κουράστηκα και δεν πέτυχα τον χρόνο που ήθελα. Θα συλλέξω εμπειρίες από αυτή την ιδιαίτερη διοργάνωση, οι οποίες θα με βοηθήσουν στην επόμενη πορεία μου», δήλωσε ο νεαρός πρωταθλητής.

Ο Κώστας Εγγλεζάκης δεν πήρε μέρος καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει στον γύρο των «16» τον Ούγκο Ουμπέρ. Ο Γάλλος επικράτησε του Σέρβου Κετσμάνοβιτς με 2-1 σετ. Οι δύο αθλητές έχουν βρεθεί αντιμέτωποι στο Μάστερς του Παρισιού και ο Ούμπερ είχε υπερισχύσει με 2-1.

Στο Νο2 του ταμπλό θα βρεθούν ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη, στο μικτό διπλό του Ολυμπιακού τουρνουά τένις του Τόκιο.

Οι 16 συμμετοχές στο αγώνισμα οριστικοποιήθηκαν σήμερα και παράλληλα πραγματοποιήθηκε η κλήρωση, που έφερε στο δρόμο του ελληνικού διδύμου στον 1ο γύρο τους Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ και Γκαμπριέλα Ντραμπρόβσκι από τον Καναδά.

Αν προκριθούν, θα αντιμετωπίσουν στον προημιτελικό το νικητή του αγώνα μεταξύ των ζευγαριών της Αυστραλίας (Ασλεϊ Μπάρτι/Τζον Πιρς) και της Αργεντινής (Νάντια Ποντορόσκα/Οράσιο Σεμπάγιος), ενώ σε ενδεχόμενη παρουσία τους στα ημιτελικά, οι Σάκκαρη/Τσιτσιπάς ενδέχεται να βρουν απέναντί τους το δίδυμο Αντρέι Ρούμπλεφ/Αναστασία Παβλιουτσένκοβα από τη Ρωσία).

Επικεφαλής του ταμπλό στο μικτό διπλό είναι η Κριστίνα Μλαντένοβιτς και ο Νικολά Μαού από τη Γαλλία.

Η Μαρία Σάκκαρη πάλεψε, αλλά ηττήθηκε, στην πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς αγώνες, από την Ελίνα Σβιτολίνα από την Ουκρανία, με 2-1 σετ στον 3ο γύρο, στο «Ariake tennis Park» του Τόκιο, μετά από συναρπαστική μάχη, που κράτησε πάνω από δυόμισι ώρες.

Η 26χρονη πρωταθλήτρια δεν μπόρεσε έτσι να συνεχίσει την πορεία της στο τουρνουά και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά της κορυφαίας αθλητικής διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη κατάφερε να κάμψει δύσκολα στο πρώτο σετ την αντίσταση της αντιπάλου της, Νο 6 στον κόσμο, με 7-5 σε 67 λεπτά, ενώ στο δεύτερο σετ η Σβιτολίνα κατάφερε να επικρατήσει με 6-3, σε 41 λεπτά.

Στο τρίτο σετ κορυφώθηκε η μάχη και η Σβιτολίνα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 6-4 και την πρόκριση για τις «8» της διοργάνωσης. Να σημειωθεί πως η σημερινή ήταν η τέταρτη φορά που οι δύο αθλήτριες ήρθαν αντιμέτωπες, μετρώντας, πλέον από δύο νίκες.

Η Σάκκαρη ουσιαστικά ήταν πίσω στο σκορ σε ολόκληρο τον αγώνα από την Ουκρανή αντίπαλο της, η οποία πήρε προβάδισμα με 4-1 στο 1ο και 2ο σετ και 3-1 στο 3ο. Στην πρώτη περίπτωση η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στην κατάκτηση, δεν συνέβη όμως γτο ίδιο και στο καταληκτικό σετ με την Σβιτολίνα να μειώνει τα λάθη, να δείχνει ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και να παίρνει τελικά τη νίκη και την πρόκριση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ  Ανεφάρμοστα τα υγειονομικά πρωτόκολλα στην προσχολική αγωγή (της Μαρίας Σπανού)

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη οδήγησε την Σβιτολίνα σε λάθη. Χαρακτηριστικό είναι πως στο έκτο γκέιμ η Ελληνίδα είχε 14 αβίαστα και μόλις οκτώ η Ουκρανή, ενώ στο τέλος του σετ και οι δύο αθλήτριες είχαν από 20 λάθη. Με ένα μεγάλο σερί η Σάκκαρη θα μετατρέψει το 1-4 σε 5-4 και στο τέλος πήρε το σετ με 7-5.

Και στο 2ο σετ η Σβιτολίνα ξεκίνησε δυνατά, έφθασε να προηγείται με 4-1, η Σάκκαρη προσπάθησε να πιέσει την αντίπαλο της, όπως έκανε στο πρώτο σετ, αλλά αυτή τη φορά η Ουκρανή πρωταθλήτρια δεν έκανε τα ίδια λάθη και πήρε τη νίκη με 6-3.

Στο τελευταίο σετ, το 8ο γκέιμ αποδείχθηκε και το πλέον καθοριστικό με την Σάκκαρη να έχει δύο ευκαιρίες για break-points με την Ουκρανή ωστόσο να φτάνει στο πιο κρίσιμο hold του αγώνα κάνοντας το 5-3. Η Σάκκαρη κατάφερε να μειώσει σε 5-4, όμως η Σβιτολίνα αμέσως μετά έκλεισε το παιχνίδι με άνεση, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στα προημιτελικά των Ολυμπιακών αγώνων για 2η σερί φορά.

Αθλήτρια της Ολυμπιακής ομάδας, που βρίσκεται ακόμη στην Αθήνα, διαγνώστηκε θετική στον κορωνοϊό και δεν θα ταξιδέψει στο Τόκιο για να αγωνιστεί. Το όνομα της δεν έχει γίνει ακόμα γνωστό.

Η ανακοίνωση:

«Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ανακοινώνει ότι αθλήτρια της Ολυμπιακής ομάδας που βρίσκεται στην Αθήνα και δεν έχει ταξιδέψει ακόμα για το Τόκιο, βρέθηκε θετική στον κορωνοϊό.

Η αθλήτρια δυστυχώς δεν θα ταξιδέψει στο Τόκιο και δεν θα πάρει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

H EOE εκφράζει τη συμπαράσταση της στην αθλήτρια που χάνει το όνειρο της συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες».

H εθνική ομάδα πόλο των ανδρών πρόσθεσε στο… ολυμπιακό βιογραφικό της ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση στο Τόκιο. Έφερε την Τρίτη ισοπαλία με την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία (6-6), χάρη σε ένα «μαγικό» τρίτο οκτάλεπτο όπου οι διεθνείς μας είχαν ένα σερί 4-0.

Κατά το πρώτο οκτάλεπτο, ο Αϊκάρντι «άνοιξε» τον «λογαριασμό» για την Ιταλία. Στη συνέχεια, ο Βλαχόπουλος έδωσε τη μπάλα στον Μουρίκη και οι διεθνείς μας ισοφάρισαν σε 1-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο και πάλι η Ιταλία μπήκε στη θέση του «οδηγού» με τον Λουόγκο, για να απαντήσει η ελληνική ομάδα με τον Παπαναστασίου. Οι άμυνες των δύο συγκροτημάτων κράτησαν την ισοπαλία μέχρι και την έναρξη του 3ου οκταλέπτου. Και εκεί άρχισαν τα «μαγικά» οκτώ λεπτά της εθνικής μας. Με τέρματα από Γενηδουνιά, Καπότση, Αργυρόπουλο και Βλαχόπουλο η «γαλάζια αρμάδα» μπήκε μπροστά με 6-2.

Κατά την τέταρτη περίοδο, η πίεση από τους Ιταλούς ήταν ασφυκτική. Η Ιταλία κέρδισε πέναλτι και μείωσε με τον Φιλιόλι, ο οποίος σημείωσε ακόμη ένα τέρμα στον παίκτη παραπάνω. Η εντυπωσιακή απόκρουση του Ζερδεβά σε σουτ του Φιγκάρι διατήρησε το 6-4, αλλά ο Αϊκάρντι έκανε το 5-6. Σε εκείνο το σημείο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με αποβολή, μετά τον Βλαχόπουλο, και τον Γενηδουνιά.

Ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα η Ιταλία ισοφάρισε με γκολ του Ετσενίκε στον παίκτη παραπάνω. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Οι Ιταλοί έφτασαν πολύ κοντά για να επικρατήσουν αλλά η άμυνα της εθνικής δεν τους άφησε. Ο Αργυρόπουλος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο δίχτυα στα τελευταία δευτερόλεπτα και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 6-6.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ  Έρχεται και πιστοποίηση μέσω ελέγχου ταυτότητας για την είσοδο σε καφέ και εστιατόρια

Την προσεχή Πέμπτη οι αθλητές του Θοδωρή Βλάχου θα αντιμετωπίσουν την Ιαπωνία.

Πινγκ Πονγκ

Στεναχωρημένος από την ήττα (έχασε 4-3 σετ από τον Κορεάτη Τζεούνγκ Γιουκ Σικ) και κουρασμένος από το συναρπαστικό παιχνίδι ο Παναγιώτης Γκιώνης, δεν μπορούσε να συνειδητοποιήσει πώς έχασε την τεράστια ευκαιρία να προκριθεί στους «16» καλύτερους του Ολυμπιακού τουρνουά.

«Στο 10-4 πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε. Θεωρώ ότι ο αντίπαλος ίσως να χαλάρωσε λίγο κι εκεί που ήταν μαγκωμένος κι έδειχνε σαν να έχει τελειώσει το ματς, έπαιξε δύο-τρεις καλές μπάλες, εγώ ρίσκαρα λίγο, δεν μου πήγε και μετά όσο πλησίαζε στο σκορ 10-7, 10-8 άρχισε να το πιστεύει. Οι Κορεάτες δεν κοιτάνε σκορ και κάθε πόντο τον παλεύουν. Έχουν άλλο μεντάλιτι», τόνισε ο Έλληνας πρωταθλητής.

«Το θέμα είναι ότι έπρεπε εγώ να βρω κάτι διαφορετικό να κάνω κι εκεί νομίζω ότι έπαιξα λίγο λάθος. Μετά άρχισε η κούραση, πήρε το μομέντουμ ο Κορεάτης και ανέβηκε η αυτοπεποίθησή του. Στο τελευταίο σετ τα έδωσα όλα. Είχαμε κουραστεί πάρα πολύ, κι εγώ κι αυτός κι εκεί θεωρώ ότι είχα ατυχία, καθώς απέκτησε δύο ακόμη ματς μπολ», πρόσθεσε.

«Εντάξει, τι να κάνουμε; Έτσι όπως έχασα είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψω… Πάλεψα, τα έδωσα όλα, εννοείται αυτό, αλλά σίγουρα τέτοια ήττα δεν θυμάμαι να έχω ξανακάνει στη ζωή μου. Ένιωθα πολύ καλά, ήμουν πολύ φορμαρισμένος και θεωρώ ότι αν συναντούσα Ευρωπαίους θα είχα περισσότερες πιθανότητες για πρόκριση. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να ψάχνω για δικαιολογίες. Έπαιξα πάρα πολύ καλά με τον Κορεάτη, τον κοίταξα στα μάτια, μπήκα μπροστά στο σκορ και ο αντίπαλος είχε φοβηθεί. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εμφάνιση μου απλά νομίζω ότι με τον τρόπο που έχασα θα κάνω τρεις μέρες να κοιμηθώ».

Έπεσε πέντε θέσεις στη γενική κατάταξη κατηγορία Laser Radial Γυναικών η Βασιλεία Καραχάλιου, μετά την ολοκλήρωση της 6ης ιστιοδρομίας στη “Fujisawa”, στην Ολυμπιακή ρεγκάτα της ιστιοπλοΐας του Τόκιο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία ήταν 2η στη γενική κατάταξη μετά τις τέσσερις πρώτες ιστιοδρομίες, πραγματοποίησε την χειρότερη εμφάνισή της μέχρι στιγμής στην 5η και την 6η ιστιοδρομία, καθώς κατετάγη 21η και στις δύο, με αποτέλεσμα να αφαιρέσει τη μία, αλλά είχε ήδη μία 19η θέση στην στη 2η ιστιοδρομία της. Μένοντας μακριά από τις καλές εμφανίσεις της, η Καραχάλιου βρέθηκε στην 7η θέση της γενικής κατάταξης με 48 βαθμούς ποινής.

Αναλυτικά, η Βασιλεία Καραχάλιου, στις μέχρι στιγμής ιστιοδρομίες της στην κατηγορία Laser Radial ήταν 2η (1η), 19η (2η), 6η (3η), 1η (4η), 21η (5η) και 21η (6η).

Η Κύπρια Μαριλένα Μακρή κατετάγη 22η στην 5η ιστιοδρομία και 31η στην 6η, αφαίρεσε τη χειρότερη ιστιοδρομία που ήταν η τελευταία και βρίσκεται στην 28η θέση στη γενική κατάταξη με 118 βαθμούς ποινής.

Στην πρώτη θέση βρίσκεται η Άννε Μαρί Ρίντομ από τη Δανία με 22 βαθμούς ποινής, δεύτερη είναι η Γιοζεφίν Όλσον από τη Σουηδία με 34 βαθμούς ποινής και τρίτη η Μαρίτ Μπουβμεέστερ με 35 βαθμούς.